آرین نامه, بازی و سرگرمی, مادر و کودک

نکات مهم در انتخاب بهترین بازی های فکری برای کودکان چیست؟

 بازی های فکری علاوه بر اینکه موجب سرگرمی کودکان می ‌شوند، قدرت ذهنی و توان بدنی آن‌ ها را نیز افزایش می ‌دهند. این بازی‌ها به کودک کمک می‌کنند که نکاتی را که یادگیری آن‌ ها در حالت عادی دشوار است را در طی بازی بیاموزند. بنابراین انتخاب بهترین بازی های فکری به منظور تربیت کودکان و متناسب با سن و شرایط آن ‌ها ضروری است.

برای انتخاب بازی مناسب توجه به یک سری نکات مهم و قابل توجه در هنگام خرید بازی‌ های فکری کودکان بسیار مهم است. از این رو در مقاله پیشرو برخی از اطلاعاتی را که به شما در تصمیم‌گیری درست کمک می‌کند، ارائه کرده ‌ایم.

اهمیت انتخاب بهترین بازی های فکری در رشد کودکان چیست؟

بازی ‌های فکری به هر نوع فعالیت ذهنی هدف ‌داری گفته می ‌شود که به صورت فردی یا گروهی صورت می‌گیرد. این بازی‌ ها تاثیرات مثبتی روی ذهن، روحیه، شخصیت و زندگی کودکان می گذارند. این تاثیرات صرف نظر از سن، جنس، نژاد و وضعیت جسمانی آن‌ ها است.

بازی فکری مناسب به عنوان ابزاری برای رشد فعال کودکان به شمار می آید. این بازی ها باعث شکل‌گیری توانایی، واکنش سریع و داوری در آن ها می‌ شود. همچنین این بازی‌ ها برای تقویت تخیل و تصویرسازی آن‌ ها نیز بسیار مفید است. برخی از مزایای مهم بازی فکری برای کودکان عبارت اند از:

 • تقویت حافظه؛
 • افزایش سرعت انتقال افکار و رفتارها؛
 • افزایش سرعت تفکر و استدلال؛
 • افزایش مهارت‌ های شناختی؛
 • افزایش میزان تمرکز؛
 • افزایش استقلال‌ طلبی در تفکر و برنامه ‌ریزی.

با توجه به مزایای مطرح شده در بالا انتخاب بهترین و مناسب‌ ترین بازی برای کودکان بسیار مهم است. زیرا این بازی ‌ها شالوده اصلی شخصیت کودکان را برای آینده می ‌سازند.

یک بازی فکری خوب چه ویژگیهایی دارد؟

یک بازی فکری خوب و مناسب کودکان باید ویژگی ‌های زیر را داشته باشد:

 • بازی فکری خوب باید سرگرم ‌کننده و فرح ‌بخش باشد؛
 • بازی خوب باید اهدافی تعیین شده داشته باشد؛
 • فعالیت‌ های تعریف شده در بازی باید خودجوش و به صورت داوطلبانه باشد؛
 • کودکان را به مشارکت فعال در بازی ترغیب کند؛
 • بازی فکری خوب باید بر بستری از یک داستان یا افسانه شکل گرفته باشد.

معرفی انواع بازیهای فکری

بازی فکری انواع مختلفی دارد که خرید باکیفیت ‌ترین نمونه ‌های آن با قیمت مناسب در دیجی‌کالا فراهم است. برای انتخاب بهترین بازی های فکری مخصوص کودکان و نوجوانان بهتر است که با آن ‌ها آشنا شوید. بازی‌ها به چند دسته زیر تقسیم می‌ شوند:

 • بازی با کارت؛
 • بازی‌ های رومیزی؛
 • بازی ‌های تست هوش و معماگونه؛
 • بازی ‌های ساختنی.

در ادامه به معرفی هر یک از این انواع گوناگون بازی فکری می‌ پردازیم.

بازی‌های فکری با کارت

در این نوع بازی ‌ها دو یا چند نفر برای رسیدن به نتیجه ‌ای خاص با استفاده از کارت‌ های بازی با یکدیگر رقابت می ‌کنند. انواع و اقسام گوناگونی از این بازی ‌ها مانند مونوپولی و دبلنا وجود دارند که برای سنین مختلف مناسب هستند.

بازی ‌های کارتی که به صورت دسته ‌جمعی انجام می ‌شوند، صمیمیت و ارتباط بیشتری را در بین دوستان و اعضای خانواده به وجود می ‌آورند. یکی دیگر از مزایای این بازی‌ ها این است که برای همه افراد در گروه ‌های سنی مختلف و با میزان توانایی ‌های گوناگون انتخاب مناسبی هستند.

از آنجایی‌که بازی ‌های کارتی بیشتر مبتنی بر شانس طراحی می شوند، نیاز زیادی به فکر کردن ندارند. همه افراد از عهده ای گونه بازی ها برمی ‌آیند. از این رو کودکان از بازی کردن خجالت نمی‌کشند. همچنین کودکان با انجام این نوع بازی‌ ها دائما در حال تمرین تمرکز و تقویت دقت هستند.

بازی فکری رومیزی

در بازی‌ های رومیزی دو یا چند نفر با استفاده از یک صفحه بازی مشغول می‌ شوند. شطرنج، تخته نرد و منچ از جمله معروف ‌ترین بازی‌ های فکری رومیزی هستند. این نوع بازی ‌ها علاوه بر اینکه لحظاتی پر از خنده و نشاط را برای کودکان و دوستان آن ‌ها فراهم می‌ کنند، موجب تقویت مهارت‌ های شناختی آن‌ ها نیز می ‌شوند.

انتخاب بهترین بازی های فکری رومیزی به تقویت بخش‌ هایی از مغز مانند هیپوکامپ کمک می کند. این بخش وظیفه مدیریت افکار و شکل ‌دهی به حافظه را برعهده دارد. بازی ‌های فکری رومیزی مانند تخته نرد در کاهش زوال عقل و آلزایمر به افراد مسن نیز کمک می ‌کنند.

این بازی ‌های گروهی از آنجایی‌که یک فعالیت مفرح هستند، باعث آرامش افراد می ‌شوند. از این رو این بازی ‌ها در کاهش استرس کودکان و حفظ آرامش آن ‌ها موثر است.

بازیهای فکری تست هوش و معماگونه

در این نوع بازی ‌ها باید به سوالات تست هوش پاسخ داده شده یا معمایی حل شود. این بازی های فکری برای پیروزی مغز و ذهن دائما باید درگیر بازی باشد و در آن ‌ها خبری از شانس نیست. بنابراین بازیکن باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به پاسخ صحیح انجام دهد.

این نوع بازی ‌ها نیز به صورت گروهی انجام می ‌شوند. به همین دلیل بازی‌ های تست هوش مهارت‌ های افراد را در زمینه ارتباطات اجتماعی تقویت می ‌کنند. تقویت قدرت تصمیم‌ گیری، افزایش صبر و حوصله و توانایی ساماندهی به افکار از دیگر مزایای انتخاب بهترین بازی های فکری به این سبک هستند. به طور کلی این بازی ‌ها با افزایش ضریب هوشی کودکان، روش ‌های حل مساله و نحوه تحلیل و استدلال منطقی مسائل را به آن ‌ها یاد می ‌دهند.

بازی ‌های فکری ساختنی

بازی‌ های فکری ساختنی نه تنها برای کودکان، بلکه برای افراد با سنین مختلف مناسب هستند. ساخت پازل ‌ها و ماکت ‌ها از جمله این بازی ‌ها به شمار می‌روند. این نوع بازی‌ ها توجه به جزئیات و دقت را در کودکان افزایش می ‌دهند.

برای مثال تشخیص تفاوت‌ های بین قطعات مختلف پازل باعث می‌ شود که دقت کودک بالا برود. این دقت در زندگی و ارتباطات او تاثیر می‌گذارد. همچنین بازی ‌های ساختنی در کاهش استرس کودکان و افزایش اعتماد به نفس آن‌ ها نیز نقش موثری دارند.

هر زمان که کودک ساخت یک پازل یا ماکت یا هر بازی ساختنی را با موفقیت به پایان می ‌رساند، هورمون دوپامین در مغز او ترشح می‌ شود. این هورمون در بهبود خلق و خوی کودک نقش دارد. همچنین دوپامین باعث افزایش تمرکز، انگیزه و حافظه کودک می ‌شود.

انتخاب بهترین بازی های فکری ساختنی استدلال دیداری را نیز افزایش می‌ دهد. هر چقدر این مهارت‌ ها در کودک بیشتر شود، او در انجام برخی کارهای روزانه در آینده مانند رانندگی و مسیریابی موفق ‌تر عمل می‌کند.

نکات قابل توجه در حین خرید بازی فکری برای کودکان

حال که با انواع مختلف بازی‌های فکری آشنا شدید، بهتر است که برخی از مهم‌ترین نکاتی را که باید در زمان خرید بازی به آن توجه داشته باشید را نیز بشناسید.

توجه به رده سنی

این نکته مهم است که بازی فکری متناسب با سن کودک خود بخرید. بازی‌های پیچیده یا بیش از حد ساده کودک را خسته می‌کند.

علاقه کودک

توجه به علاقه کودک در هنگام انتخاب بهترین بازی های فکری بسیار مهم است. اگر کودک به بازی علاقه داشته باشد، علاوه بر سرگرم شدن امکان یادگیری نکات بسیاری را از آن بازی دارد. در غیر این صورت کودک ممکن است که پس از مدتی بازی خود را کنار بگذارد.

جنس بازی و اندازه قطعات

با توجه به اینکه یک بازی بارها و بارها توسط کودک استفاده می ‌شود، باید از قطعاتی باکیفیت تشکیل شود. از این رو اسباب ‌بازی با جنس مرغوبی را تهیه کنید که برای کودک مضر نیست و دوام بالایی دارد.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هرگز بازی ‌های فکری با قطعات ریز یا کاغذی را برای کودکان با سنین پایین خریداری نکنید؛ زیرا کودکان ممکن است که این قطعات کوچک را ببلعند و برای آن ها خطراتی ایجاد شود.

کلام آخر

دقت در انتخاب بهترین بازی ‌های فکری برای کودکان بسیار مهم است، چراکه این بازی‌ ها نقش مهمی در تقویت ذهن و افکار کودک دارند. به همین دلیل در این مقاله نکاتی را برای راهنمایی شما به منظور خرید بازی فکری مناسب ارائه کردیم.

در ادامه این مطلب از به ویدیو تولیدی از دنیای بازی و سرگرمی هایپرآرین در خیابان ساری قائمشهر جلب می نماییم. ناگفته نماند تمام این محصولات از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند و دارای مناسب ترین قیمت نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *