آرین نامه, ظرف و لوازم خانگی

ظرف و لوازم خانه هایپرآرین

نحوه انتخاب و خرید ظروف آشپزخانه برای پخت‌وپز کار آسانی نیست زیرا تعداد برندهای این ظروف هرروز در حال افزایش است و طیف قابلمه ها و تابه‌ها با مواد مختلف از جنس فولاد ضدزنگ، چدن، آلومینیوم و مس بسیار زیاد است و این مسئله انتخاب را برای مصرف‌کننده سخت می‌کند. بنابراین برای انتخاب ظروف آشپزخانه مناسب باید قبل از خرید دقیق بدانید که چه می‌خواهید. به‌طور خلاصه این بدان معنی است که شما باید اطلاعات کافی در مورد ظروف آشپزی داشته باشید تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

هنگام خرید ظروف آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه کنید؟

رسانایی گرما

برخی فلزات رسانای گرمایی بهتری نسبت به سایرین دارند. به‌عنوان‌مثال، مس رسانای حرارتی خوبی است درحالی‌که استیل این قابلیت را ندارد. هر چه ظروف آشپزی شما رسانایی گرما بیشتری داشته باشد غذای شما بهتر و یکنواخت‌تر پخته می‌شود. همچنین وقتی حرارت را کم یا زیاد می‌کنید، ظروف مسی نسبت به ظروف استیل بسیار سریع‌تر به تغییر دما واکنش نشان می‌دهند.

قیمت

مبلغی که برای ظروف آشپزخانه خود می‌پردازید به‌احتمال‌زیاد عامل تعیین‌کننده‌ای در خرید شما خواهد بود. قانون کلی ظروف پخت‌وپز این است که بهترین چیزی را که می‌توانید، بخرید.

دوام

برخی از انواع ظروف آشپزخانه ظاهر زیبای خود را حفظ می‌کنند و بیشتر از بقیه عمر می‌کنند ظروف استیل و ظروف پلاستیکی یکی از بهترین‌ها در این زمینه هستند.

واکنش پذیری

برخی از فلزات با غذاهای خاص واکنش نشان می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، آلومینیوم تمایل به واکنش با گوجه‌فرنگی و سایر مواد غذایی اسیدی دارد. این بدان معنی است که غذای شما واقعاً می‌تواند مقداری از فلز را جذب کند، بنابراین مراقب انتخاب ظروف آشپزی خود باشید و اطمینان حاصل کنید که از واکنش پذیری هر محصول آگاه هستید. اگر گزینه شما برای انتخاب ظروف آشپزخانه چیزی غیر از ظرف‌های فلزی است بهترین مورد برای نگهداری غذا برای مدت‌زمان طولانی استفاده از ظروف پلاستیکی است زیرا ظرف‌های پلاستیکی نسبت به مواد غذایی گوناگون واکنش نشان نمی‌دهند.

تعمیر و نگهداری

اگر ترجیح می‌دهید هر شب مجبور نباشید ظروف آشپزخانه خود را فقط برای اینکه ظاهر خوبی داشته باشند، براق کنید، باید میزان نگهداری موردنیاز برای حفظ شکل آن را در نظر بگیرید نگهداری از ظروف مسی و چدنی معمولاً نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد درحالی‌که مراقبت از ظروف استیل و پلاستیکی ساده‌تر است.

انواع ظروف آشپزخانه

ظروف آشپزخانه مسی

ظروف مسی معمولاً بسیار گران هستند بنابراین در اغلب آشپزخانه ها دیده نمی‌شوند ولی در بین سرآشپزهای حرفه‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرند زیرا گرما را بسیار خوب هدایت می‌کند، ظروف مسی به‌سرعت گرم می‌شود و به همان سرعت خود را با تغییرات دما تنظیم می‌کند این مسئله باعث می‌شود تا سرآشپزها کنترل بیشتری بر آشپزی داشته باشند. در استفاده از ظروف مسی باید به مواد غذایی که در این ظروف پخته می‌شود توجه کرد زیرا این ظروف نسبت به غذاهای اسیدی واکنش نشان می‌دهند.

ظروف آشپزخانه آلومینیومی

آلومینیوم تقریباً در 50 درصد از تمام ظروف آشپزخانه که مخصوص پخت‌وپز است استفاده می‌شود زیرا رسانایی حرارتی عالی دارد. ظروف آلومینیومی با برخی از مواد غذایی واکنش نشان می‌دهد به همین دلیل به‌طورکلی بین فلزات دیگر قرار می‌گیرند به‌طور مثال شما اغلب ظروف پخت‌وپز از جنس استیل با لایه‌ای از آلومینیوم را خواهید یافت که می‌توانید از مزایای هر دو فلز در این ظروف بهره‌مند شوید.

ظروف آشپزخانه چدنی

چدن ماده‌ای است که صدها سال است برای ساختن ظروف استفاده می‌شود. کسانی که از ظرف‌های چدنی استفاده می‌کنند، به دلیل توانایی پخت‌وپز که دارد کاملاً از آن راضی هستند بااین‌وجود نگهداری از ظرف‌های چدنی کمی سخت است و نیاز به روش‌های خاصی دارد ولی این ظروف حفظ گرمای بسیار خوبی دارند و نسبت به ظروف دیگر ارزان‌تر و بسیار بادوام هستند یکی دیگر از معایبی که می‌توان برای این ظروف در نظر گرفت وزن آن است زیرا ظرف‌های چدنی نسبت به دیگر ظروف آشپزخانه سنگین‌تر هستند.

ظروف آشپزخانه استیل

ظروف آشپزخانه استیل که از آن به‌عنوان فولاد ضدزنگ نیز نام‌برده می‌شود، انتخاب عالی برای پخت‌وپز است، زیرا با مواد غذایی مختلف واکنش نشان نمی‌دهد از دیگر مزایا ظروف آشپزخانه استیل این است که در برابر خراش مقاوم است و برای مدت‌زمان طولانی مانند روز اول براق و زیبا باقی می‌ماند و تغییری در ظاهر آن ایجاد نمی‌شود. در انتخاب ظروف استیل باید به یک نکته توجه کنید اینکه ظرف شما دارای هسته‌ای از جنس آلومینیوم یا مس باشد زیرا ظروف استیل رسانای خوبی برای گرما نیستند و این مسئله باعث می‌شود غذاها به‌طور ناهموار طبخ شود.

ظروف آشپزخانه پلاستیکی

ظروف پلاستیکی معمولاً برای ذخیره‌سازی مواد غذایی استفاده می‌شود. استفاده از ظروف پلاستیکی در خانه مزایا و معایبی دارد. بسته به کار شما ظروف پلاستیکی می‌تواند بهترین گزینه باشد و یا نباشد. ظروف پلاستیکی با مواد اسیدی واکنش نشان نمی‌دهند به همین دلیل مواد شوینده که دارای ترکیب شیمیایی است در ظروف پلاستیکی نگهداری می‌شود علاوه بر این ظروف پلاستیکی وزن کمتری نسبت به دیگر ظروف آشپزخانه دارند و این مسئله باعث شده اکثر مردم از این ظروف برای مسافرت‌های طولانی و یا حتی مسافرت‌های کوتاه‌مدت استفاده کنند. این ظروف دوام و ماندگاری بالایی دارد و با صرف هزینه کمتر نسبت به ظروف‌های دیگر می‌توان آن را تهیه کرد.

در کنار مزایایی که برای ظروف پلاستیکی ذکرشده این ظروف دارای معایبی نیز هستند مهم‌ترین عیبی که به آن وارد است تخریب زیست‌محیطی است که به طبیعت وارد می‌کند زیرا پلاستیک به‌راحتی توسط فرایندهای طبیعی تجزیه نمی‌شود و صدها سال فرایند تجزیه آن طول می‌کشد.

ست 17 تکه ظروف نگهدارنده غذا ایکیا مدل Pruta

نکات کلیدی

وقتی مزایا ظروف آشپزخانه را در نظر می‌گیرید، ظروف استیل با توجه به انعطاف‌پذیری، قابلیت استفاده و حفظ ظاهر نسبت به ظروف دیگر از مزایای بیشتری برخوردار است. بااین‌حال یک ایراد بزرگ دارد این است که گرما را به‌خوبی هدایت نمی‌کند و اگر می‌خواهید غذای شما به‌صورت یکنواخت پخت شود، هدایت گرما بسیار مهم است. راه‌حل این کار ظروف آشپزی روکش شده است. این سبک ظروف از چندلایه فلزات مختلف تشکیل‌شده بنابراین، هنگام خرید، به دنبال ظروف استیل ضدزنگی باشید که لایه‌ای از مس یا آلومینیوم در پایه آن قرارگرفته است. ظروف استیل ضدزنگ با پایه مسی معمولاً گران‌تر از ظروف استیل با پایه آلومینیومی هستند، اما از مزیت هدایت حرارتی بهتر برخوردار هستند.

یکی دیگر از ظروفی که در آشپزخانه بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند ظرف‌های پلاستیکی هستند درسته که از آن نمی‌توان برای پخت‌وپز استفاده کرد ولی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال، کابینت‌ها و جاهای مختلف آشپزخانه بسیار کارآمد هستند.

سخن آخر

درنهایت تصمیم‌گیری نهایی در مورد اینکه آیا می‌خواهید ظروف آشپزخانه شما از جنس استیل، چدن، مس یا آلومینیوم باشد، واقعاً یک تصمیم شخصی است که بر اساس زمان صرف پخت‌وپز، تخصص شما در آشپزی و بودجه شما دارد. هنگام انتخاب ظروف آشپزی وقت بگذارید، بهترین محصولی را که می‌توانید را بخرید و دستورالعمل‌های سازنده را در مورد مراقبت از قابلمه و ماهیتابه خود دنبال کنید تا با سال‌ها خدمات خوب و تجربه آشپزی لذت‌بخش پاداش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *